آغاز کار اجلاس بین‌المللی بهداشت و جاده ابریشم با حضور ایران در پکن

(0 رای‌ها)

 

اجلاس همکاریهای بینالمللی بهداشت و جاده ابریشم با گرایش بهداشت و سلامت با حضور هیاتی از ایران روز جمعه در شهر پکن پایتخت چین آغاز بکار کرد.

اقلیم صنعت به نقل از ایرنا، هدف از برگزاری این نشست تسهیل در گفت وگو میان کشورهای مرتبط با طرح های بهداشت و سلامت راه ابریشم، امور دارویی و بهداشتی و همکاری میان وزارتخانه های بهداشت کشورهای مختلف عنوان شده است.

در این اجلاس که به مدت دو روز برپا خواهد بود، وزیران بهداشت و مسوولان ارشد حوزه بهداشت حدود 30 کشور از جمله نمایندگان سازمان های بین المللی مرتبط در امور سلامت و بهداشت در آن شرکت دارند.

«داود دانش جعفری» مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «مصطفی قانعی» رئیس انستیتو پاستور و «هومن کاغذیان» دبیر کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران نیز به نمایندگی از کشورمان در این اجلاس حضور یافته اند.

همچنین شرکت کنندگان در مدت این گردهمایی بین المللی، در باره فرصت ها و چالش های پیش رو و همکاری های بهداشتی و یافتن راه هایی برای پیشبرد برنامه توسعه هزاره سازمان ملل و ارتباط آن با راه ابریشم بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

کمیسیون برنامه ریزی و خانواده و بهداشت چین این اجلاس را برگزار می کند که شامل سه مرحله نشست و نمایشگاه، برگزاری میزگردها و همچنین گردهمایی های کارشناسی است.

این همایش باعث خواهد شد تا کشورهای مرتبط با جاده ابریشم نوین، سیاست ها و راهبردهای خود را در حوزه بهداشت با یکدیکر هماهنگ کنند.

یادآور می شود، از سه سال قبل که طرح راه ابریشم نوین مطرح شد؛ چین با همکاری کشورهای این منطقه و مرتبط با راه ابریشم دستکم 41 طرح بهداشت و سلامت را اجرا کرده است.

همچنین این نشست در شرایطی برگزار می شود که «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین و مبدع راه ابریشم نوین؛ خواستار تقویت همکاری کشورهای این حوزه در عرصه های مختلف از جمله بهداشت و سلامت شده است.

بر اساس این گزارش، در کنار بحث در باره امنیت بهداشت و نوآوری در سلامت و بهداشت و همکاری های بیمارستانی در گردهمایی های اختصاصی و کارشناسی؛ نمایندگان برخی کشورهای کننده چند سند همکاری نیز امضا خواهند کرد.

وزیر بهداشت چین نیز در آغاز به کار این اجلاس بین المللی در سخنانی، به روند شکل گیری ایده طرح جاده ابریشم نوین اشاره کرد و گفت: ایده این طرح که از سال 2013 توسط «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین مطرح شده، تا به امروز با استقبال خوبی از جانب کشورهای قرار گرفته در مسیر جاده ابریشم مواجه شده است.

خانم «لی بین» یادآور شد که برگزاری این اجلاس فرصت مغتنمی را ایجاد کرده تا کشورهای مختلف و سازمان های بین المللی تجارب خود را در حوزه بهداشت و درمان در اختیار یکدیگر قرار دهند.

وزیر بهداشت چین تصریح کرد که تحقق برنامه های صلح طلبانه و همچنین گسترش مناسبات در زمینه رفاه بهداشتی، توسعه و نوآوری، مهمترین هدف این گردهمایی بزرگ است و ما امیدواریم مباحث مطرح شده در آن بتواند به رشد صنعت بهداشت و سلامت کمک کند.

آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

 

انتهای پیام /* 

 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
Template by JoomlaShine