تفاهم بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان

(0 رای‌ها)

تفاهم بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان

زنگنه: تکمیل پروژه ایران الانجی به حدود 4 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

وزیر نفت همکاری ایران و روسیه را به عنوان نخستین و دومین دارندگان گازی جهان در بازار گاز دنیا تعیین کننده دانست و گفت: برای تکمیل پروژه ایران ال ان جی به حدود چهار میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

اقلیم صنعت به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (چهارشنبه، 22 آذرماه) پس از امضای 2 تفاهمنامه بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه در جمع خبرنگاران گفت: امروز مذاکرات مفیدی با مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده و صادرکننده گاز جهان انجام شد.

وی با بیان این که شرکت ملی نفت ایران طی یک سال گذشته یادداشت تفاهمهای متعددی با گازپروم امضا کرده است، تصریح کرد: این تفاهمها برای این بوده است تا این شرکت برنامه و طرح خود را برای توسعه میدانهای گازی کیش، پارس شمالی و فرزاد A و B ارائه کند.

وزیر نفت با بیان این که برنامههای توسعه‌‌ای گفته شده به طور طبیعی همراه با برنامه صادرات گاز است، توضیح داد: باید بازپرداخت هزینهها از محل صادرات گاز انجام شود؛ به همین دلیل گازپروم که شرکت باتجربه ای است صادرات گاز را چه از طریق احداث خط لوله و چه احداث کاخانههای تولید گاز طبیعی مایع شده (الانجی) در برنامه خود پیش بینی خواهد کرد.

زنگنه ادامه داد: افزون بر این تفاهمنامه، شرکت ملی نفت و صندوقهای بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت بهعنوان مالکان پروژه ایران الانان جی یک یادداشت تفاهم جدیدی با شرکت گازپروم امضا کردند.

وی با اشاره به این که شرکت ایران ال ان جی یک کارخانه نیمه تمام با ظرفیت تولید 10 میلیون تن در سال است، درباره مدت زمان مطالعه این پروژه ازسوی گازپروم هم اظهار کرد: شرکت گازپروم حداکثر ظرف مدت 6 ماه مطالعات مالی و فنی این پروژه را انجام و پیشنهاد خود را برای مشارکت سهمی و سرمایهای در این کارخانه ارائه میدهد.

وزیر نفت گفت: امضای این یادداشت تفاهم گام مهمی برای حضور و مشارکت شرکت گازپروم در طرحهای توسعه گازی  ایران و همین طور مجموعه پتروشیمیهای متکی به خوراک گاز است.

زنگنه با بیان این که در زمینههای دیگری نیز با شرکت گازپروم صحبت شده است، ادامه داد: همکاری ایران و روسیه به ترتیب به عنوان نخستین و دومین دارندگان گازی جهان در بازار جهان تعیین کننده خواهد بود.

وی در باره هزینه سرمایه گذاری انجام شده در یادداشت تفاهم امضا شده نیز اظهار کرد: برای تکمیل پروژه ایران الانجی به حدود چهار میلیارد دلار سرمایه نیاز است؛ اما این که مشارکت بعدی چگونه خواهد بود در ماههای آینده روشن میشود.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا گازپروم شریک ایران در صادرات گاز خواهد بود، اظهار کرد: همه شرایط به مذاکرات در آینده بستگی دارد.

 

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه امروز با حضور وزیر نفت دو تفاهمنامه همکاری در زمینه نقشه راه همکاری 2 طرف و پروژه ایران الانجی امضا کردند

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
Template by JoomlaShine